Zadajesz sobie pytanie ile kalorii powinnam jeść by utrzymać masę? Przydatny może okazać się dokładny kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, który pozwoli obliczyć, ile kalorii należy przyjąć w ciągu dnia! Sprawdź, czym jest i jak działa kalkulator kalorii!

Skrupulatne liczenie kalorii zwykle może nam się kojarzyć z działaniami, jakie podejmują profesjonalni sportowcy, by utrzymywać jak najlepszą formę fizyczną. W praktyce tak naprawdę każda osoba powinna znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dbać o to, by dostarczać do organizmu idealnie tyle kalorii, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, ile kalorii powinnam jeść, by utrzymać wagę, przytyć lub schudnąć, konieczne sprawdź, czym jest i do czego służy kalkulator kcal!

Czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kcal i dlaczego warto o nie zadbać?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to po prostu ilość kalorii, jakie dostarczamy do naszego organizmu w czasie spożywania poszczególnych potraw. Każdy organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonej ilości energii, którą dostarczamy wprost z jedzenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że każdy człowiek posiada zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne, stąd też liczba kalorii, jakie powinniśmy dostarczyć dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest kwestią całkowicie indywidualną. Zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia może zależeć od wieku, masy ciała, płci, ale też od poziomu aktywności fizycznej. Zadajesz sobie pytanie, ile kalorii powinnam jeść? Skorzystaj z kalkulatora, żeby wiedzieć, ile kalorii jeść każdego dnia.

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Skorzystaj z kalkulatora kalorii!

Skorzystanie z kalkulatora kalorii, nazywanego też kalkulatorem BMR jest najłatwiejszą i najbardziej skuteczną metodą, by dowiedzieć się, ile kalorii powinniśmy spożywać w ciągu dnia. Profesjonalny kalkulator uwzględnia wiele rozmaitych danych, które mogą znacząco zmieniać interpretację wyniku. Do podstawowych czynników zaliczyć musimy płeć, wiek, wzrost oraz naszą masę ciała. Na podstawie tych danych obliczany jest PPM, czyli podstawowa przemiana materii. Co to takiego? To minimalna liczba kalorii, których potrzebuje nasz organizm, by podtrzymać pracę poszczególnych organów a naszym ciele. W oparciu o ten wynik możemy obliczyć CPM, czyli całkowitą przemianę materii, która mówi nam, jak dużo kalorii zużywamy w czasie dnia, wliczając do tego rezultatu nie tylko podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, ale także wykonany przez nas wysiłek fizyczny. Wyliczenie każdego z parametrów to najlepszy sposób, by poznać odpowiedź na pytanie, ile powinnam jeść w skali dnia.

Do czego prowadzi nadmiar kalorii dziennie? Czy wpływa pozytywnie na budowanie masy mięśniowej?

Jeżeli dostarczasz swojemu organizmowi więcej kcal dziennie, aniżeli wynosi Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, mamy do czynienia z dodatnim bilansem kalorycznym. Wówczas nadmiar kalorii utrzymuje się w organizmie i może objawiać się poprzez przyrost masy mięśniowej. Warto jednak wiedzieć, że utrzymywanie dodatniego bilansu kalorii jest przydatne w przypadku osób, które prowadzą treningi siłowe. Planując budowę masy mięśniowej, warto więc na poważnie podejść do zagadnienia, jakim jest obliczanie zapotrzebowania kalorycznego. Wiedząc, ile kalorii dziennie powinieneś spożywać, by utrzymać aktualną masę ciała, możesz dostosować licznik kalorii do swojego planu treningowego, czy współczynnika aktywności fizycznej w danym dniu. Obliczenie nadwyżki kalorycznej odbywa się w analogiczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku zapotrzebowania kalorycznego człowieka. Z łatwością możemy dokonać obliczeń, korzystając z kalkulatora!

Czym jest deficyt kaloryczny? Czy pomaga schudnąć?

W sytuacji, gdy w ciągu dnia przyjmujesz mniej kalorii, niż spala Twój organizm, dochodzi do tak zwanego deficytu kalorycznego. To sytuacja, w której Twój bilans energetyczny będzie utrzymywać się na ujemnym poziomie. Czy warto osiągnąć deficyt kaloryczny? Z pewnością takie rozwiązanie pozwoli Ci sprawnie zredukować ilość tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, redukcję masy mięśniowej. Jeżeli planujesz obniżyć swoją wagę, z pewnością spalanie kalorii w większej liczbie, aniżeli przyjmujemy w posiłkach, będzie korzystne dla naszego organizmu. Warto jednak pamiętać, by ilość przyjmowanych kalorii nie była mniejsza od wyliczonej podstawowej przemiany materii. Taka sytuacja mogłaby być bardzo niebezpieczna i w dłuższej perspektywie czasu mogłaby prowadzić do tego, że Twój organizm nie będzie dysponować na tyle dużą energią, by podtrzymać podstawowe funkcje życiowe!

Ile kalorii powinnam jeść?

Dostosowanie liczby kalorii spożywanych w ciągu dnia ma bezpośredni wpływ na naszą masę, ale też sprawność naszego organizmu. Popularne tezy, które mówią, że powinniśmy spożywać na przykład 1500 kcal, 2000 kcal, czy 2400 kalorii dziennie, wcale nie są jednak dobrą podpowiedzią. Każdy organizm ma całkowicie inne potrzeby, toteż powinniśmy na poważnie podejść do obliczenia swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W tym celu stosuje się specjalny kalkulator dietetyczny, który pozwala sprawdzić, ile kalorii potrzebuje Twój organizm, by utrzymać swoją wagę, ile potrzebne będzie do przyrostu masy mięśniowej, jak i liczbę kalorii na redukcji. Z tego względu, jeżeli zadajesz sobie pytanie, ile powinnam jeść, zacznij swoje zmiany od obliczenia zapotrzebowania kalorycznego za pomocą kalkulatora. Dzięki temu dowiesz się, ile powinnaś spożywać kalorii w ciągu dnia, by zachować swoją masę, albo zmniejszyć luz zwiększyć wagę ciała!

Ania (18)

Ania jest sercem i duszą „Get Fit Now”. Jako wieloletnia entuzjastka fitnessu i zdrowego stylu życia, przekuła swoją pasję w misję dzielenia się wiedzą i inspiracją z innymi. Absolwentka kierunku dziennikarstwo z dodatkowymi kursami z zakresu dietetyki i psychologii sportu, Anna jest odpowiedzialna za nadzór nad wszystkimi treściami publikowanymi na blogu. Jej artykuły są nie tylko bogate w fachową wiedzę, ale również napisane z ogromną pasją i zaangażowaniem, co czyni je wyjątkowymi i inspirującymi.