Wybierasz się po raz pierwszy na siłownię? Nie masz pojęcia, jaki strój sportowy i inne akcesoria na ćwiczenia zabrać.  Poniżej znajduje się lista rzeczy w trakcie aktywności fizycznej. Sprawdź, co warto zabrać na siłownię.

Co zabrać na siłownię? – przede wszystkim odpowiednie buty

Zastanawiając się, co zabrać na siłownię, przede wszystkim należy uwzględnić właściwe buty. Po pierwsze, zmiana obuwia jest regulaminowym wymogiem większości siłowni, co jest podyktowane chęcią utrzymania tych miejsc we właściwej czystości. Po drugie, buty stanowią najważniejszą część wyposażenia, które ma zapewniać bezpieczeństwo i wygodę w trakcie ćwiczeń fizycznych. 

W trakcie przygotowywania rzeczy na wizytę w siłowni dbajmy o to, żeby mieć wygodne obuwie sportowe z twardą oraz płaską podeszwą. Buty muszą przy tym zapewniać stabilizację i dobrze trzymać stopę. Dzięki temu nie tylko w trakcie statycznych, ale też dynamicznych ćwiczeń ryzyko pojawienia się kontuzji będzie ograniczone do minimum. Nie jest zalecane korzystanie z butów mających podeszwy o dużej amortyzacji. Może to bowiem wpływać na stabilność podczas wykonywania wybranych ćwiczeń fizycznych. 

Ręcznik i klapki

W praktyce warto zabrać ze sobą na siłownię dwa albo nawet i trzy ręczniki. Jeden mały do zachowania higieny na stanowisku ćwiczeń i wycierania potu, drugi większy do wytarcia się po wzięciu prysznica. Klapki przydadzą się z pewnością po wyjściu spod prysznica, więc też warto o nich pamiętać. Jeżeli zaplanowaliśmy po ćwiczeniach wizytę w saunie, najlepiej będzie wziąć także trzeci ręcznik. 

Strój do ćwiczeń – wygodny strój sportowy

Strój do ćwiczeń na siłowni musi być komfortowy, co oznacza, że nie może nas obcierać czy krępować ruchów. Poza spodenkami i koszulką trzeba mieć na względzie właściwą, najlepiej bezszwową bieliznę i skarpetki. Panie powinny mieć właściwy biustonosz sportowy, który zapewni wygodę w trakcie ćwiczeń i unieruchomi biust. 

Napój izotoniczny albo woda 

W trakcie wykonywania intensywnych ćwiczeń organizm się poci, dlatego tak istotne jest właściwe nawodnienie. Idealnie sprawdzi się woda mineralna, która umożliwia uzupełnienie utraconych minerałów. Można również wybrać napój izotoniczny, jednak lepszy będzie ten domowej roboty (odrobina soli, nieco miodu, szczypta cukru, sok z cytryny i woda). Niestety, ale w większości izotoników sklepowych znajdują się szkodliwe barwniki i konserwanty, a przy tym spore ilości cukru, które mogą niwelować rezultaty treningów. Przed zakupem warto sprawdzić skład danego napoju. 

Przekąska przydatna po treningu

Co jeszcze zapewni nam komfort trakcie wizyty na siłowni? Przekąska potreningowa! Każda z sesji jest sporym wysiłkiem i obciążeniem dla organizmu, dlatego trzeba mieć na względzie konieczność uzupełnienia kalorii po skończonych ćwiczeniach. Ponadto, zjedzenie banana, batonika czy też innego typu przekąski uchroni nas przed hipoglikemią, której nierzadko doświadczają mało wytrenowane osoby. Szybki spadek poziomu glukozy zwykle objawia się bladością skóry, drżeniem rąk czy występowaniem tak zwanego zimnego potu. 

Kosmetyki

Po treningu na pewno będziemy chcieli wziąć prysznic, zatem jeżeli nie mieszkamy blisko siłowni, musimy wziąć ze sobą żel pod prysznic i szampon do włosów. Przydatny będzie też balsam do ciała, dezodorant czy odżywka. W większości siłowni dostępne są suszarki do włosów, ale należy pamiętać o zabraniu grzebienia lub szczotki. Jeżeli zależy nam na czasie, powinniśmy zabrać ze sobą, chociaż mokre chusteczki, z pomocą których szybko się odświeżymy. 

Przydatne dodatkowe akcesoria

Zależnie od zajęć, które wybierzemy, możemy potrzebować odpowiednich akcesoriów. Na przykład do pracy z użyciem ciężarków przydatne będą specjalnie dostosowane rękawiczki zapobiegające powstawaniu pęcherzy i zapewniające pewny uchwyt. 

Telefon albo odtwarzacz MP3

Muzyka towarzysząca nam w trakcie ćwiczeń jest idealnym motywatorem do ich wykonywania. Tym bardziej na bieżni i w trakcie treningów kardio. Ulubionych utworów możemy słuchać na smartfonie czy odtwarzaczu MP3. Pamiętajmy, tylko aby nie rozpraszać się zbytnio telefonem. W końcu na siłownię pójdziemy, żeby ćwiczyć, nie zaś rozmawiać z kolegami przez SMS-y czy robić sobie selfie. 

Aby wszystko wygodnie zabrać ze sobą na siłownię potrzebujemy jeszcze – torbę!

Jak widać lista przydatnych na siłowni rzeczy, jest dość długa, zatem przyda się także pojemna torba, w której je pomieścimy. Wybór różnych modeli jest naprawdę spory, a na niektórych siłowniach możemy otrzymać ją gratis do pierwszego z karnetów. 

To, co zabierzemy ze sobą na siłownię w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych upodobań. Jest jednak kilka istotnych akcesoriów, o których warto pamiętać. Zostały one wymienione powyżej. 

Podsumowując, kwestię co zabrać na siłownię warto przemyśleć, co wziąć ze sobą, aby trening był wygodny, bezpieczny i efektywny. Lista niezbędnych rzeczy obejmuje odpowiednie buty sportowe zapewniające stabilność i wygodę, ręczniki do zachowania higieny i wytarcia potu, strój do ćwiczeń dostosowany do intensywności treningu, napój izotoniczny lub wodę dla właściwego nawodnienia, przekąskę potreningową dla uzupełnienia energii, kosmetyki pod prysznic i przydatne akcesoria takie jak rękawiczki czy telefon z muzyką oraz pojemną torbę na wszystkie te rzeczy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będziemy mogli skoncentrować się na treningu i cieszyć się jego korzyściami.

Ania (18)

Ania jest sercem i duszą „Get Fit Now”. Jako wieloletnia entuzjastka fitnessu i zdrowego stylu życia, przekuła swoją pasję w misję dzielenia się wiedzą i inspiracją z innymi. Absolwentka kierunku dziennikarstwo z dodatkowymi kursami z zakresu dietetyki i psychologii sportu, Anna jest odpowiedzialna za nadzór nad wszystkimi treściami publikowanymi na blogu. Jej artykuły są nie tylko bogate w fachową wiedzę, ale również napisane z ogromną pasją i zaangażowaniem, co czyni je wyjątkowymi i inspirującymi.