Poznaj trening, który podbił siłownie na całym świecie. Co stoi za fenomenem crossfitu oraz jakie korzyści płyną z jego stosowania? 

Ostatnimi czasy trening crossfit zyskał wielu zwolenników, którzy szukają skutecznej metody intensywnych ćwiczeń. Według danych udostępnionych przez portal CrossFit, na całym świecie tego rodzaju trening uprawia niemalże 5 milionów osób. Dla kogo jest crossfit i jakie przynosi efekty? 

Co to jest crossfit? Poznaj wysokiej intensywności system treningowy, który zachwycił miliony 

Wiele osób zadaje sobie pytanie co to jest CrossFit? Odpowiedź jest w zasadzie bardzo prosta. To rodzaj treningu o wysokiej intensywności łączącego w sobie elementy zarówno ćwiczeń siłowych, jak i kardio. Crossfit powstał w 2001 roku za sprawą Grega Glassmana, który opracował go pod kątem treningów jednostek kalifornijskiej policji. Szybko jednak zalety wynikające z tego rodzaju ćwiczeń dostrzegły inne formacje, jak strażacy czy wojsko, w tym także marines. 

Jak wygląda trening CrossFit? 

Podczas ćwiczeń crossfit możesz spodziewać się zróżnicowanego zestawu ćwiczeń. Wynika to z  charakterystyki tej metody treningowej, która w zamierzeniu ma być krótka (cały trening nie powinien trwać dłużej niż 30 minut), a także możliwie jak najbardziej różnorodna. Dlatego też aktywność fizyczna odbywa się w oparciu o ćwiczenia, takie jak: 

 • podciąganie na drążku
 • skakanie na skakance
 • podnoszenie ciężarów 
 • pompki
 • brzuszki
 • bieg
 • przysiady 
 • pajacyki 

Dane ćwiczenie wykonuje się przez określony czas (np. 1 minutę), po czym następuje przerwa na odpoczynek. Zarówno czas wykonywania poszczególnych ćwiczeń, jak i długość przerwy między nimi ustalana jest na podstawie poziomu zaawansowania i wytrenowania. 

Efekty ćwiczeń – jakie korzyści daje crossfit?

Crossfit trenują przede wszystkim osoby chcące urozmaicić standardowy plan treningowy. Jeżeli więc znudziło nam się tradycyjne ćwiczenie na siłowni lub też chcemy wzbogacić aktywność fizyczną o nowe doświadczenia, jest to coś, czym powinniśmy się zainteresować. 

Oprócz tego crossfit trenują osoby chcące poprawić swoją kondycję i wydolność organizmu. Ten rodzaj treningu daje również spektakularne efekty, jeśli chodzi o wytrzymałość oraz pomaga zbudować siłę mięśni. Jak więc można zauważyć, crossfit jest dla każdego zainteresowanego tym, aby efektywnie popracować na ogólną formą swojego ciała. Crossfit posiada także szereg innych korzyści, m.in.:

 • wspomaga metabolizm
 • skutecznie redukuje tkankę tłuszczową…
 • …tym samym pomagając w zbudowaniu idealnej sylwetki 
 • zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową
 • wzmacnia stawy i więzadła
 • poprawia samopoczucie (głównie poprzez zwiększoną produkcję endorfiny i dopaminy podczas treningu)

Trening crossfit dla początkujących

A więc postanowione. Chcesz dołączyć do społeczności crossfit. Wspaniale, zanim jednak wybierzesz się na pierwszy trening warto odpowiedzieć na kilka ważnych kwestii Powyżej odpowiedzieliśmy na pytania co to jest crossfit i jakie są największe korzyści z niego płynące. 

Jak zacząć trenować crossfit? Zajęcia w siłowni czy w domu? 

Każdy domorosły atleta dąży do tego, aby uzyskać natychmiastowe efekty. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia w jakiejkolwiek postaci, w tym również crossfitowe, wiążą się z procesem rozłożonym w czasie. Dlatego też nie należy wykonywać sesji treningowych, szczególnie o tak dużej intensywności jak w tym przypadku, codziennie. Na początek najlepiej rozpocząć od dwóch jednostek tygodniowo. Osoby czujące się na siłach mogą zwiększyć tę liczbę do trzech. 

Tutaj jednak pojawia się pytanie: lepiej trenować crossfit w domu czy wybrać zajęcia na siłowni pod okiem trenera? 

Cóż, crossfit można uprawiać oczywiście na własną rękę. Jednakże na początku przygody z tego typu aktywnością fizyczna optymalnym rozwiązaniem będzie wybranie się do siłowni, gdzie skorzystamy nie tylko z profesjonalnego sprzętu. Pod okiem specjalisty możemy na bieżąco korygować ewentualne błędy popełniane podczas ćwiczeń. Trener pomoże nam również ustalić najbardziej pasujący do naszego poziomu plan treningowy. Olbrzymią zaletą zajęć na siłowni jest również możliwość spotkań ze społecznością crossfitową, która również służy pomocą nowym członkom. 

Ćwiczenia crossfit dla każdego

Crossfit to program treningowy charakteryzujący się dużą intensywnością i różnorodnością wykonywanych ćwiczeń. Choć powstał z myślą o szkoleniu jednostek policji, szybko znalazł liczne grono zwolenników również poza ugrupowaniami mundurowymi. Szeroki zakres korzyści oraz możliwość wykonywania treningu wyłącznie z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała sprawia, że jest to opcja dla każdej zdeterminowanej do ciężkiej pracy osoby. 

Michał (13)

Michał dołączył do zespołu jako ekspert od treningów siłowych i kondycyjnych. Posiada certyfikat trenera personalnego oraz bogate doświadczenie zdobyte podczas pracy z klientami indywidualnymi i grupami sportowymi. Jego artykuły są pełne praktycznych porad, planów treningowych i motywujących wyzwań, które pomagają czytelnikom przekroczyć własne granice i osiągać zamierzone cele. Michał jest również odpowiedzialny za testowanie nowych gadżetów i suplementów sportowych, dzięki czemu recenzje na blogu są zawsze aktualne i oparte na rzetelnych testach.