Regularne pomiary swojego ciała pozwalają kontrolować postępy w czasie odchudzania się czy treningów. Sama waga to jednak za mało. Dlatego poniżej podajemy popularne sposoby, jak zmierzyć tkankę tłuszczową w swoim organizmie. Sprawdź, jak to zrobić w domowym zaciszu!

Czy można w wiarygodny sposób mierzyć ilość tłuszczu, która ukryta jest pod skórą? Nie każda metoda pozwala na ustalenie dokładnych, procentowych wskaźników. Jednak każdy sposób jest dobry, by nadzorować swoje postępy treningowe. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zmierzyć tkankę tłuszczową i uzyskać pewne wyniki bez konieczności zakupu drogiego sprzętu.

Jak sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej?

Pomiar tkanki tłuszczowej w organizmie na najlepszy sposób na kontrolę postępów w trakcie diety czy treningu. Na masę ciała bowiem, oprócz tłuszczu, składa się także tkanka mięśniowa, która jest jak najbardziej pożądana. Zatem wejście na zwykłą wagę nie pozwala ocenić prawdziwych efektów naszej pracy. Jak zatem sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, skoro jej nie widać? Odpowiedzią są metody pośrednie, które opierają się na określonych właściwościach tłuszczu jak jej przewodność elektryczna czy gęstość. Poniżej zaprezentowaliśmy 5 sposobów na określenie ilości tkanki tłuszczowej. Niektóre z nich wymagają specjalistycznego sprzętu, a inne możesz wykonać sam w domowym zaciszu.

Jak zmierzyć tkankę tłuszczową? Poprzez analizę składu ciała!

Jedną z najbardziej popularnych metod opiera się na bioimpedancji, czyli przewodności elektrycznej różnych tkanek w organizmie. Brzmi bardzo skomplikowanie, ale wystarczy tylko się zważyć. O ile zwykła waga łazienkowa wskaże tylko ciężar Twojego ciała, nowoczesne urządzenia przeanalizują skład organizmu, a gotowe wyniki prześlą na telefon. Określenie ilości wody, masy mięśniowej i ilości tłuszczu opiera się na wysyłaniu niegroźnego prądu o niskim natężeniu do tkanek ciała, a następnie odczytaniu bioimpedancji elektrycznej.

Tak dokonany pomiar nie zawsze jest wiarygodny. Należy wykonywać go na czczo lub kilka godzin po posiłku. Wyniki mogą być przekłamane także na skutek spożycia zbyt małej lub zbyt dużej ilości wody. Dlatego pomiary musisz wykonywać zawsze w podobnych warunkach, by odzwierciedlały one faktyczne postępy w treningu. Pewną przeszkodą może być też cena urządzeń do pomiaru tkanki tłuszczowej.

Wskaźnik BMI do składu ciała. Jak obliczyć poziom tłuszczu w ciele z pomocą kalkulatora?

Możesz również samodzielnie obliczyć procent tkanki tłuszczowej na podstawie kilku pomiarów. Jak zmierzyć tkankę tłuszczową? Potrzebny będzie obwód talii oraz wzrost, a także takie informacje jak płeć czy wiek. W końcu wystarczy uruchomić kalkulator tkanki tłuszczowej i wpisać wskazane parametry. Na tej podstawie uzyskasz takie informacje jak:

  • Wskaźnik BMI,
  • Zapotrzebowanie kaloryczne (kalkulator dopyta tylko, jaka jest Twoja aktywność fizyczna),
  • Ilość tłuszczu oraz tkanki mięśniowej w organizmie (na podstawie stosunku obwodu talii do wagi),
  • Mass index.

Wszystkie parametry możesz samodzielnie zmierzyć w domu. Natomiast w internecie znajdziesz darmowy kalkulator, dzięki któremu możesz śledzić swoje postępy.

Pomiar poziomu tłuszczu w organizmie na podstawie fałd skórnych – metoda domowa

Aby dokładnie obliczyć tkankę tłuszczową, można skorzystać z jeszcze innej metody. W tym przypadku konieczne jest zmierzenie fałd skórnych. Czy przydatna będzie do tego suwmiarka? Raczej lepszym rozwiązaniem jest fałdomierz, który możesz zakupić za kilkadziesiąt złotych. Taki sprzęt pomiarowy zapewni większą wiarygodność wyników.

Pomiar wykonuje się inaczej u kobiet i mężczyzn. W pierwszym wypadku należy zmierzyć fałdy z tyłu ramienia, nad grzbietem biodrowym oraz w połowie uda. U panów kaliper przykłada się na klatce piersiowej (tuż nad brodawką), na brzuchu na wysokości pępka oraz w połowie uda. W ten sposób można bardzo dokładnie monitorować swój poziom tkanki tłuszczowej.

Metoda hydrostatyczna – zawartość tłuszczu w organizmie z dokładnością laboratoryjną

Inna metoda opiera się na obserwacji różnicy gęstości mięśni oraz tkanki tłuszczowej u osób w różnym wieku. Wystarczy zanurzyć się w zbiorniku wypełnionym dokładnie wodą, a następnie zmierzyć jej ubytek. Ilość wypartej wody (czyli objętość ciała) odniesiona do jej wagi pozwala na dokładne wyliczenie tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Jest to jednak metoda trudna do zrealizowania w domowym zaciszu.

Pomiar za pomocą promieniowania rentgenowskiego

Wśród naukowych sposobów pomiarowych należy wymienić także metodę promieniowania rentgenowskiego. Tłuszcz i tkanka mięśniowa mają inny poziom absorpcji promieniowania tego typu, co pozwala uzyskać obraz do analizy składu organizmu. Jednak napromieniowanie rentgenowskie nie jest zdrowe, dlatego też nie stosuje się tego typu metod w praktyce.

Czy to otyłość? Jaka jest prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej?

Nadwaga może być szkodliwa dla organizmu. Powszechnie mówi się o chorobach, jakie wywołuje: nadciśnienie, cukrzyca typu 2 oraz wiele innych. Jednak to, czy jesteśmy „fat” czy „fitness” nie zależy samej wagi. Nadmiarowy kilogram może bowiem wynikać z rozbudowanych mięśni w naszym ciele (także mięśni brzucha). Jaka jest zatem norma? Za poprawną ilość tkanki tłuszczowej przyjmuje się około 20-30% u kobiet oraz 10-20% u mężczyzn. Dlatego warto regularnie sprawdzać skład swojego ciała, a w razie zbytniego otłuszczenia skorzystać ze zbilansowanej diety, którą opracuje doświadczony dietetyk.

Michał (13)

Michał dołączył do zespołu jako ekspert od treningów siłowych i kondycyjnych. Posiada certyfikat trenera personalnego oraz bogate doświadczenie zdobyte podczas pracy z klientami indywidualnymi i grupami sportowymi. Jego artykuły są pełne praktycznych porad, planów treningowych i motywujących wyzwań, które pomagają czytelnikom przekroczyć własne granice i osiągać zamierzone cele. Michał jest również odpowiedzialny za testowanie nowych gadżetów i suplementów sportowych, dzięki czemu recenzje na blogu są zawsze aktualne i oparte na rzetelnych testach.