Słownik języka angielskiego tłumaczy przymiotnik ,,fit” jako bycie w dobrej kondycji. Osoba fit jest zatem wysportowana i dba o właściwą dietę. Co to znaczy fit? Przekonaj się, czytając ten artykuł. 

Co to znaczy fit – ważniejsze jest zdrowie czy wygląd? 

Odpowiadając na pytanie, co to znaczy fit większość osób odpowie, że to dobra kondycja fizyczna i atrakcyjna wizualnie sylwetka. Niewątpliwie wygląd zewnętrzny jest tutaj bardzo ważny, ale tak samo ważne dla bycia w dobrej formie będzie zdrowie. Chcąc być fit, należy, nie tylko dobrze dopasowywać ćwiczenia dla zachowania płaskiego brzucha, ale również starać się zadbać o wysoki poziom energii, dobre samopoczucie i brak chorób przewlekłych. 

Co naprawdę znaczy bycie fit? Jak być w dobrej formie?

Chcąc przedstawić na diagramie to, co to znaczy fit i co oznacza bycie fit, należałoby uwzględnić regularny wysiłek fizyczny, zrównoważoną dietę, właściwą dawkę odpoczynku i snu. Mądry trening powinien obejmować nie tylko trening siłowy, ale też kardio, jak również jogę czy stretching. Ważny jest też taki styl życia, w którym będziemy się wystrzegali niezdrowych nawyków, jak chociażby nadmierne spożycie alkoholu czy palenie papierosów. 

Co trenować i jak często, aby być fit?

Aby wytrwać w postanowieniu bycia fit, należy dobrze dopasować do siebie treningi, które powinny nam przynosić radość. Nie warto zaczynać od modnych, wielokilometrowych joggingów, tym bardziej jeżeli ta forma aktywności ma powodować u nas zniechęcenie. Ważna jest nasza predyspozycja: 

  • Jeżeli cierpimy na otyłość: spacery, pływanie (nie obciążają zbytnio stawów),
  • Jeżeli lubimy pracę zespołową: zajęcia sportowe w grupie,
  • Jeżeli cierpimy na bóle karku czy pleców: pilates, joga, ćwiczenia rozciągające,
  • Jeżeli chcemy osiągnąć równowagę oraz spokój: joga,
  • Jeżeli lubimy muzykę: aerobik, zumba, taniec.

Każdy z treningów powinno się rozpocząć od kilkuminutowej rozgrzewki, na przykład od energicznego marszu. Należy dobrze rozgrzać mięśnie. Po upływie ok. 20 minut (albo więcej) danych ćwiczeń, jeśli jesteś w stanie, poświęć 10 minut na ćwiczenia rozciągające. Dzięki temu łatwo unikniesz kontuzji i skurczów mięśni. Pierwsze treningi powinny trwać 25 do maksymalnie 40 minut, aby nie przeciążyć organizmu. 

Na samym początku obowiązuje zasada małych kroków. Warto zacząć od łatwych ćwiczeń co drugi dzień. Wówczas można zobaczyć efekty, nie zniechęcając się przy tym. To pozwoli również wypracować nawyk aktywności fizycznej ułatwiający trzymanie się postanowień. 

Dieta fit – co jeść, a czego unikać? 

Dieta fit nie stanowi konkretnego restrykcyjnego reżimu, np. na 1000 kcal. Nie ma również określonej ilości kalorii (zależy ona między innymi od wieku, inne będzie zapotrzebowanie dla osoby mającej 22 lata, inne zaś dla osoby w wieku 35 lat, ważna jest także płeć, waga i poziom aktywności fizycznej). Zamiast liczenia z każdej strony kalorii, lepiej jednak wdrożyć kilka prostych zasad zdrowego odżywiania. 

  • Picie minimum 1,5 litra wody dziennie (aktywność fizyczna może sprawić, że zapotrzebowanie będzie większe),
  • Uwzględnianie w każdym posiłku porcji zdrowych warzyw,
  • Jedzenie śniadania każdego dnia,
  • Ograniczenie ilości cukrów prostych w diecie (np. słodkich napojów i słodyczy),
  • Unikanie smażenia, tym bardziej na głębokim tłuszczu i w panierkach),
  • Unikanie przetworzonych produktów spożywczych (gotowych sosów, dań). 

Jakie są korzyści z bycia fit?

Bycie fit to nie tylko mniejszy rozmiar ubrań. To przede wszystkim dodatkowy sposób na poprawienie stanu zdrowia, zdobycie większej odporności na stres. W byciu fit można też upatrywać bezpośredniej przyczyny przedłużenia życia. Regularna aktywność fizyczna wpływ nie tylko na ciało, ale też na umysł, poprawiając naszą koncentrację i samopoczucie. 

Czy można być fit w ciąży? 

Zwrot fit można także dopasować do bycia w ciąży. Jeżeli jest ona niepowikłana, a lekarz prowadzący nie dostrzega przeciwwskazań, aktywność fizyczna w tym stanie jest wręcz wskazana. Rozpoczęcie ćwiczeń należy za każdym razem konsultować z ginekologiem. Jeśli nie ma on przeciwnego zdania, treningi można zacząć po 12 tygodniu ciąży. Warto instalować sobie odpowiednie aplikacje z ćwiczeniami, które ułatwią dobranie aktywności fizycznej. 

Wagę kobiety w ciąży powinno się kontrolować podczas każdej z wizyt kontrolnych u lekarza. Musi się ona mieścić w normach. Dlatego koniecznie trzeba pomyśleć o zdrowym odżywianiu i ruchu. W ciąży najlepiej stosować się do ogólnych zasad zdrowego odżywiania, o których wspomniano już wyżej. Nie tylko ograniczymy wówczas przybieranie na wadze, ale też zapobiegniemy zgadze czy częstym w ciąży zaparciom. 

Jak widać, można udzielić wiele odpowiedzi na to, jak być fit. To przede wszystkim dbałość o kondycję fizyczną. Ćwiczenia pozwolą nam zadbać nie tylko o ciało, ale też o umysł. Należy również dobrze się odżywiać. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, fit można być także będąc w ciąży. 

Michał (13)

Michał dołączył do zespołu jako ekspert od treningów siłowych i kondycyjnych. Posiada certyfikat trenera personalnego oraz bogate doświadczenie zdobyte podczas pracy z klientami indywidualnymi i grupami sportowymi. Jego artykuły są pełne praktycznych porad, planów treningowych i motywujących wyzwań, które pomagają czytelnikom przekroczyć własne granice i osiągać zamierzone cele. Michał jest również odpowiedzialny za testowanie nowych gadżetów i suplementów sportowych, dzięki czemu recenzje na blogu są zawsze aktualne i oparte na rzetelnych testach.