Co to jest zumba? Na to pytanie może odpowiedzieć Alberto „Beto” Perez, który odpowiada za jej stworzenie pod koniec lat 90. 

Wiele osób szuka na siebie sposobu, aby móc się więcej poruszać. Doskonałym pomysłem może więc być zumba, która można podzielić na kolejne podgrupy (m.in. zumba kids junior, zumba gold, aqua zumba, zumba toning). Co to jest zumba? Czy warto zapisać się na zajęcia zumby? Czas się temu przyjrzeć.

Co to jest zumba? Na czym polegają zajęcia zumby?

Zumba to tak naprawdę połączenie tańca z zajęciami fitness. Wszystko uzależnione jest od wybranej piosenki i jej tempa, ale można powiedzieć śmiało, że dzięki temu każda osoba będzie w stanie zaliczyć solidny trening cardio. Zumba czerpie z bachaty, ale także salsy. Warto bliżej poznać tą dyscyplinę sportową, która dedykowana jest dla wszystkich, bez względu na wiek.

To połączenie tańca i fitnessu znane jest już na całym świecie. Na czym polega trening? To po prostu nauka choreografii pod okiem instruktora lub instruktorki. Nie trzeba (wręcz nie można!) przejmować się tym, że na początku nie każdy będzie nadążał za osobą prowadzącą. Z czasem kroki lepiej zostaną opanowane. Najważniejsze to to, żeby czerpać maksymalną radość z treningu zumby. Tym bardziej że bazuje ona na muzyce latynoamerykańskiej, która znana jest ze swojego gorącego i energicznego podejścia.

Jakie korzyści przynosi trening zumby?

Skoro już wiadomo, co to jest zumba, to czas sprawdzić, jakie korzyści są z tym związane. Otóż jest to dobra propozycja na:

  • odchudzanie – podczas godzinnej zumby można spalić nawet 600 kcal, jeżeli ma się do czynienia z energicznymi elementami tańca (u seniorów te ruchy są nieco bardziej spokojne);
  • poprawę kondycji – regularne zajęcia taneczne będą w stanie sprawić, że oddech stanie się głębszy, przez co organizm stanie się jeszcze lepiej dotleniony. Z czasem będzie można zauważyć, że ta forma aktywności fizycznej nie stanowi już tak dużego wyzwania siłowego;
  • modelowanie sylwetki – zumba to ruch, dzięki czemu będzie można popracować także nad ograniczeniem cellulit oraz wymodelowaniem sylwetki, m.in. dzięki temu, że czerpie ona z tańca brzucha;
  • przyjemność – w końcu każdy pójdzie na trening z przyjemnością, zapominając chociaż na chwilę o problemach dnia codziennego.

Nie można także zapomnieć o tym, że tańcząc i ćwicząc jednocześnie, będzie można wyzwolić w swoim organizmie endorfiny, czyli hormony szczęścia. Pomimo zmęczenia, każda osoba będzie zadowolona z tego, że ostatnia godzina została spędzona przez nią w takiej, a nie w innej formie.

Jak wygląda zumba?

Co by to było, gdyby Alberto „Beto” Perez nie zapomniał swego czasu kasety z muzyką? Całkiem możliwe, że dzisiaj nikt nie wiedziałby o możliwościach, które daje zumba. Dzisiaj nawet mogłoby jej nie być! Taka jest właśnie historia tej aktywności fizycznej. Beto zapomniał muzyki do opracowanej choreografii i musiał improwizować z tym, co miał, czyli muzyką latynoską. Okazało się, że bardzo dobrze mu poszło, a on razem ze swoimi przyjaciółmi odniósł ogromny sukces. 

Jeżeli ktoś nie wie czy zumba jest dla niego, to może udać się na jedne takie zajęcia, które czerpią także z merengue, salsy, samby, soca, tango, a nawet flamenco. Co więcej, należy spróbować nauczyć się podstawowych kroków, które wcale nie są tak trudne do opanowania. Nie brakuje filmów, które można znaleźć na YouTube. Dzięki temu wiele osób będzie w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie o to czy chce uczęszczać na zajęcia, które są połączeniem tańca i aerobiku. 

Co to jest zumba? Czy to dobre zajęcia taneczne dla mnie?

Jak już było mówione, nie ma co pytać, co to jest zumba. Trzeba po prostu spróbować, zawsze zwracając uwagę na grupę, która w takich zajęciach może wziąć udział. Szczególnie, jeżeli mowa jest o seniorach, których możliwości kondycyjne mogą być nieco ograniczone. Dla młodszych, lubiących wyzwania, dobra jest zumba strong. Ten trening pozwala spalić jeszcze większą ilość kalorii. Nawet maluszki mogą chodzić na swoje zajęcia, aby uczyć się fajnej choreografii.

Zumba została stworzona po to, aby się ruszać. Po to, aby człowiek mógł z tańca czerpać radość i energię. Każdy tancerz jest w stanie znaleźć w tym coś dla siebie. Takie zajęcia organizowane są w klubach fitness, domach kultury i w wielu innych miejscach. Zumba to zajęcia energetyczne, które pozwalają także na to, aby poznać takich samych pasjonatów. Warto więc znaleźć dla siebie miejsce, aby móc spróbować swoich sił w zumbie.

Ania (18)

Ania jest sercem i duszą „Get Fit Now”. Jako wieloletnia entuzjastka fitnessu i zdrowego stylu życia, przekuła swoją pasję w misję dzielenia się wiedzą i inspiracją z innymi. Absolwentka kierunku dziennikarstwo z dodatkowymi kursami z zakresu dietetyki i psychologii sportu, Anna jest odpowiedzialna za nadzór nad wszystkimi treściami publikowanymi na blogu. Jej artykuły są nie tylko bogate w fachową wiedzę, ale również napisane z ogromną pasją i zaangażowaniem, co czyni je wyjątkowymi i inspirującymi.