aktywność fizyczna
PSYCHE

Dlaczego aktywność fizyczna wpływa nie tylko na ciało?

Jeśli nie jesteś tu pierwszy raz, to zauważyłaś pewnie, że mimo iż jestem trenerem personalnym, kładę ogromny nacisk nie na rozwój siły czy wygląd sylwetki. Moim priorytetem jest głowa i to co się w niej dzieje. Bo to głowa decyduje o tym co stanie się z ciałem. I jeśli tam znajdują się jakieś blokady, to nic nie wskórasz pocąc się regularnie na macie lub trzymając czystą michę. Twoim priorytetem powinien być więc trening mentalny. Choć oczywiście zależność jest obustronna. Bo aktywność fizyczna również wpływa na pracę mózgu. I w tym temacie chcę opowiedzieć Ci dzisiaj o kilku ciekawych kwestiach.

 

Aktywność fizyczna a funkcjonowanie umysłu człowieka

 

Mózg człowieka to narzędzie mocno skomplikowane. Choć istnieją miliony badań, traktujące o sposobie jego funkcjonowania, to nikt nie odkrył jeszcze wszystkiego. Czy wiesz, że komputery, a właściwie procesory powstały w oparciu o wiedzę jaką mamy o działaniu mózgu? Teoretycznie są szybsze, bo przetwarzają nieskończenie wiele algorytmów w jednej chwili i też potrafią się uczyć. Ale to nadal nie to samo.

Różnica wynika przede wszystkim z faktu, że mózg człowieka jest jedną z trzech podstawowych “składowych” i ma stałe połączenie z ciałem i duchem. To daje mu ogromną przewagę nad komputerem. A Tobie sporo możliwości wykorzystywania jego potencjału. Również tego, którego jeszcze nikt nie odkrył. Dla mnie ta informacja jest niesłychanie inspirująca!

Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy i zdobywać nowe umiejętności. Jedna nowość nakręca mnie do kolejnej. A wynika to z faktu, iż mój (Twój również) umysł uwielbia pozyskiwać nowe informacje. I nagradza mnie dodatkowymi porcjami dopaminy, zawsze wtedy, gdy je mu dostarczam. To naturalny mechanizm, stworzony przez naturę, którego celem jest nieustanny rozwój człowieka.

 

Nic bardzie nie nakręca naszego ośrodka przyjemności, niż poczucie, że coś się może wydarzyć. Dal mózgu istotna jest droga co celu, bardziej niż sam cel. – Anders Hansen “Wyloguj swój mózg”

 

Chcesz by Twój umysł pozytywnie Cie zaskoczył? Poniżej kilka smaczków 🙂

 

  • Efekt Google’a, czyli innymi słowy cyfrowa amnezja. To zdolność umysłu do niezapamiętywania informacji, które wg, niego są przechowywane w innym miejscu. Zamiast “zaprzątać sobie głowę”, umysł koduje miejsce, w których informacja jest dostępna.
  • Liczba Dunbara. Człowiek jest w stanie utrzymywać trwały kontakt z maksymalnie 150 osobami. Tyle osobników liczyły osady naszych przodków.
  • Neurony lustrzane – komórki mózgowe, które umożliwiają nam uczenie się przez naśladownictwo.
  • Teoria umysłu – wrodzone dążenie do zrozumienia innych ludzi.
  • Mózg dojrzewa od przodu do tyłu. Na samym końcu rozwija się płat czołowy.

 

Wracając do tematu – aktywność fizyczna…

 

Tak, aktywność fizyczna. Według mnie i bardzo szerokiego grona osób aktywnych, najlepsze z legalnie dostępnych antidotum na dzisiejszy problem z koncentracją, stresem czy zalewem informacji zewsząd. Nic nie resetuje umysłu tak dobrze, jak konkretna sesja treningowa. Nie wierzysz? – sprawdź, zanim powiesz, że to nie możliwe. Osobiście bez regularnych treningów wariuje. Tak średnio po jakichś dwóch tygodniach. Ćwiczenia stanowią dla mnie wentyl bezpieczeństwa, czy też innymi słowy-punkt spustowy. Na treningu pozbywam się całej złej energii i robię generalne porządki w głowie. Dzięki temu mam więcej siły i energii na nowe doświadczenia.

Kwestia numer dwa, to przystosowanie umysłu to zmian następujących po sobie bardzo szybko. Kiedyś człowiek, który był w dobrej kondycji fizycznej radził sobie lepiej. Lepiej szło mu na polowaniach i mógł uciec przed dzikimi zwierzętami, gdy sytuacja tego wymagała. Jeśli jego kondycja na to nie pozwalała, źle się to kończyło – game over. Dziś wszystko wygląda zupełnie inaczej, ale nasz mózg wiele się nie zmienił. I nadal jest tak, że osoby  pozostające w dobrej formie, lepiej radzą sobie ze współczesnymi stresorami.

No i w końcu punkt trzeci – aktywność fizyczna, tak po prostu na płaszczyźnie czysto fizycznej, poprawia zdolności naszego umysłu. Przede wszystkim szybkość procesów myślowych. Nie zagłębiając się w temat, myślę, że chodzi przede wszystkim o dotlenie neuronów i pobudzenie ich do działania poprzez ruch.

 

 

Jeśli więc masz problem z natłokiem myśli lub nadprogramowymi kilogramami to możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Spróbuj, a na bank nie pożałujesz.

Paula