Czas czyli jak korzystać z niego świadomie, rozwój, getfitnow
MOTYWACJA

Czas, czyli jak korzystać z niego świadomie. A co!

Czy problemem z brakiem czasu dotyka i Ciebie? Czy również ciężko jest Ci znaleźć w ciągu dnia chwilę dla siebie? Czy odkładasz swoje potrzeby na sam koniec długiej listy? Czy ciągle gdzieś się śpieszysz? Jeśli na choćby jedno z powyższych pytań możesz odpowiedzieć pozytywnie, to teraz koniecznie się zatrzymaj i przeczytaj ten artykuł do końca. Chcę pokazać Ci, że ziemski czas można wykorzystać na wiele sposobów. Mimo, iż jest to jedynie wytwór tego świata, a nie coś, co istnieje rzeczywiście. Prawdziwa jesteś tylko Ty i ta chwila 🙂

 

A czy Ty potrafisz zarządzać swoim czasem?

 

W dzisiejszych czasach żyje się coraz szybciej. Szef chce, byś była szybka i produktywna. W domu chcesz jak najszybciej uporać się z obowiązkami domowymi. Irytujesz się, gdy ktoś robi coś powoli. Masz wyrzuty sumienia, gdy Ty sama nie wykorzystujesz każdej chwili na konstruktywne działania.

Uważasz, że czas jest Twoim wrogiem. Kojarzysz go ze starzeniem, przemijaniem i pośpiechem. Czyżby? Czas tak naprawdę nie determinuje rzeczywistości. Jest jedynie umownym miernikiem, który ma ułatwiać ludziom organizowanie spraw. Ułatwiać! Nie utrudniać.

Powstał więc pewien system: godzin, dni, miesięcy, lat. Żyjesz na planecie Ziemia i do jej warunków musisz się dostosować. Wypadałoby tak zrobić… Bo jak inaczej będziesz w stanie określić kiedy spotkasz się z przyjaciółmi albo kiedy pojawisz się w pracy? Czas jest potrzebny. Trzeba tylko umieć z niego korzystać.

Jeśli żyjesz w wielkim pośpiechu, to nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele tracisz. Wpadasz w wir obowiązków, sama też narzucasz na siebie różne wymagania. Wciąż się śpieszysz, nawet jak nie musisz, to też się śpieszysz. Stoisz w korku, nie mogąc nic zrobić poza cierpliwym czekaniem, a Twoja głowa się śpieszy i narzeka.

 

Pośpiech to nawyk ludzi XXI wieku.

 

Nie potrafisz zwolnić, bo wydaje Ci się, że jak pozwolisz sobie na chwilę wytchnienia, to zabraknie czasu na coś ważniejszego. A kiedy już naprawdę znajdujesz czas dla siebie, to wcale się tym nie cieszysz. Bo nie jesteś obecna.

Jeśli właśnie tak wygląda Twoja codzienność, to zmień to koniecznie już dziś! Nie rezygnuj ze wspaniałości, jakie daje Ci Wszechświat. Stań się obecna i uważna. Przestań myśleć o mijającym czasie, za to skup się na konkretnych zadaniach, które należą do Twoich obowiązków. Zrób swoje bez stresu, że nie zdążysz. Przede wszystkim ciesz się każdą chwilą, zwłaszcza tą, gdy nic nie musisz robić. Ćwicz bycie tu i teraz, by życie nie uciekało Ci wciąż przez palce. Gdy nauczysz się dobrze wykorzystywać czas, to stanie się on Twoim sprzymierzeńcem.

 

Jak się zorganizować się?

 

Czas jest narzędziem w Twoich rękach. Mimo, iż “zarządzanie czasem” brzmi bardzo poważnie, jest to rzecz banalnie prosta. Poniżej kilka praktycznych porad, które pomogą Ci przejść na dobrą stronę mocy 🙂

Naucz się eliminować z życia zbędne czynności. Być może zajmujesz się różnymi rzeczami, które nikomu i niczemu nie służą. Bardzo często wiele czasu tracimy na narzekaniu lub gdybaniu. Robimy to zupełnie nie świadomie, dlatego trening świadomości jest tak istotny.

  1. Zrób dobry plan. Nie koniecznie musisz zapisywać go w profesjonalnym plannerze, jeśli jesteś w stanie go zapamiętać. Musisz jednak wiedzieć, że zdecydowanie łatwiej jest realizować program, który został gdziekolwiek zapisany.
  2. Bądź czasem egoistką. Nie bierz na siebie wszystkich obowiązków, nie wyręczaj domowników na każdym kroku. Postaw sama sobie wyraźną granicę i trzymaj się jej. Organizuj każdego dnia czas dla siebie, nawet kosztem zaniedbania jakiejś drobnej czynności domowej. Higiena umysłu i dbałość o duszę jest ważniejsza od niewyprasowanych ubrań.
  3. Zmień podejście. Gdy uporządkujesz swoje zajęcia, a Twój dzień będzie zaplanowany od dechy do dechy, skończysz z ciągłym liczeniem czasu. Realizuj spokojnie swój plan i poczuj luz 🙂
  4. Ćwicz świadomość! To chyba najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Każda ilość czasu może minąć szybko. Jednak Ty możesz sprawić, że nawet krótka chwila będzie trwała wiecznie.

 

Kiedy umiejętność planowania będziesz miała w małym paluszku i staniesz się mistrzem organizacji możesz przejść na kolejny poziom wtajemniczenia. Rozpocznij nieskończoną podróż w głąb siebie, która pomoże Ci odkrywać nie tylko siebie, ale i otoczenie, zupełnie na nowo. Gdy będziesz obecna i uważna, dostrzeżesz rzeczy, które dotąd były dla Ciebie niewidoczne. Czas przestanie gnać, przynajmniej dla Ciebie. Jeżeli innym będzie wydawać się inaczej, to znaczy, że jeszcze nie odkryli tajemnicy czasu.

 

Jak rozpocząć trening świadomości i dotrzeć głębiej?

 

Kluczem do właściwego pojmowania czasu jest trening świadomości, bycie uważnym obserwatorem, obecność tu i teraz. By to osiągnąć, musisz znaleźć swój własny sposób. Pomocny jednak może okazać się każdy rodzaj aktywności fizycznej, w którą naprawdę się zaangażujesz. Ćwicząc nabierasz bowiem świadomości ciała. Z kolei im lepiej poznasz swoje ciało, tym łatwiej będzie Ci przekroczyć jego barierę, a w dalszej kolejności zintegrować je z duszą. A przede wszystkim łatwiej będzie Ci do tej duszy dotrzeć i ją poznać, co jest równoznaczne z poznaniem siebie.

 

A wtedy czas przestanie mieć tak ogromne znaczenie!

 

By cieszyć się czasem, zacznij żyć każdą chwilą w pełni. Również tą, która na pierwszy rzut oka wyda się niesprzyjająca. Negatywne doświadczenia też są po coś i bardzo często są początkiem fascynującej podróży. Łap więc każdą chwile i czerp radość z życia wszystkimi zmysłami.

 

A czas niech płynie w tempie, jaki mu nadasz 🙂

Paula ♥


Ten wpis pochodzi prosto z serca. Powstał w oparciu o mój aktualny stan wiedzy i poziom świadomości, które nieustannie się poszerzają i wzrastają. Jeśli z czymś się nie zgadzasz albo chcesz dowiedzieć się więcej umieść komentarz pod nim lub wyślij maila.